Biografia

Znani są z licznych przebojowych piosenek opisujących polską rzeczywistość z przymrużeniem oka. Lider tego zespołu – Mieszko – zawsze budzi emocje. Jedno można o nich powiedzie

Początki pomysłu pod nazwą „Grupa Operacyjna” sięgają 1996, kiedy to dzisiejszy producent duetu – Ziemowit – założył swój pierwszy zespół. Projekt szybko upadł, ale marzenia przetrwały. W 2000 roku Ziemowit poznał Mieszka, który nagrywał swoje solowe utwory pod pseudonimem Fox. W 2001 roku chłopaki postanowili stworzyć zespół i szukając nazwy sięgnęli po dawny pomysł Ziemowita. Tak powstała dzisiejsza Grupa Operacyjna.

Debiutancki album pt. „Terapia szokowa” wydali w 2005 roku. Najbardziej znany utwór z tej płyty to piosenka pt. „III Wojna Światowa”. Jednak prawdziwy sukces i rozpoznawalność zapewniły duetowi piosenki z wydanego w 2007 roku albumu „Ostry dyżur”. Piosenki takie jak „Nie będzie niczego”, „Bądź sobą” i „Świr” stały się ogólnopolskimi przebojami. Nie bez znaczenia dla popularności zespołu były pomysłowe teledyski, reżyserowane przez samego Ziemowita. Poświęcenie dla walki z absurdami rzeczywistości i bezpośredniość przekazu tekstów Mieszka z czasem wpędziło go w kłopoty.

We wrześniu 2007 roku Mieszko został pozwany do sądu przez wokalistkę Dodę, która zarzuciła mu, że poświęcona jej piosenka „Podobne przypadki” przyczynia się do utraty jej czci i dobrego imienia. Proces, został wygrany przez Mieszka w listopadzie 2009.

Do najważniejszych sukcesów zespołu należy zdobycie nagrody VIVA Comet (październik 2007), w kategorii „Debiut roku”. W grudniu 2007 pojawił się teledysk do ostatniego singla z drugiej płyty, czyli do piosenki „Północ”. W utworze i teledysku gościnnie wystąpił sam Krzysztof Kiljański. W 2008 roku Mieszko i Ziemowit podjęli się zupełnie nowego zadania i dla telewizji muzycznej VIVA Polska stworzyli show „FRISTAJLO”. W tym programie Grupa Operacyjna przedstawiała swoje parodie programów telewizyjnych i teledysków znanych artystów. Najgłośniejszym elementem programu był serial „D jak Dekiel”. W lipcu 2008 pojawił się teledysk Grupy Operacyjnej pt. „Mieszko”, z gościnnym udziałem Szymona Majewskiego. We wrześniu 2008 zespół wydał swoją trzecią płytę studyjną, pt. „Stan wyjątkowy”. W styczniu 2010 Grupa Operacyjna wydała swój najnowszy album pt. „Materiał wybuchowy”. Najbardziej znanymi utworami z płyty są piosenki „Pusty stadion”, „Lepszy świat” i „Wampir”.

3 Responses to Biografia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *